Lepidoptera, Sommerfugle Systematik

First update d. 7 november- 2014

Last update  d. 7 november- 2014

_________________________________________________

  Sub-order Ditrysia
  Clade Apoditrysia
  Superfamily Gelechioidea
  Family Gelechiidae Twirler moths / Jordmøl (181)
  Anacampsinae (19)
  Stomopteryx Heinemann, 1870
1 Stomopteryx remissella (Zeller, 1847)
  Syncopacma Meyrick, 1825
  Syncopacma cinctella (Clerck, 1759)
  Syncopacma larseniella Gozmány, 1957
  Syncopacma wormiella (Wolff, 1958)
5 Syncopacma taeniolella (Zeller, 1839)
  Syncopacma vinella (Bankes, 1898)
  Syncopacma suecicella (Wolff, 1958)
  Aproaerema Durrant, 1897
  Aproaerema anthyllidella (Hübner, 1813)
  Anacampsis Curtis, 1827
  Anacampsis populella (Clerck, 1759)
10 Anacampsis blattariella (Hübner, 1796)
  Anacampsis temerella (Lienig & Zeller, 1846)
  Mesophleps Hübner, 1825
  Mesophleps silacella (Hübner, 1796)
  Nothris Hübner, 1825
  Nothris verbascella (Denis & Schiffermüller, 1775)
  Nothris lemniscellus (Zeller, 1839)
  Neofaculta Gozmány, 1955
15 Neofaculta ericetella (Geyer, 1832) - Lyngpalpemøl
  Neofaculta infernella (Herrich-Schäffer, 1854)
  Hypatima Hübner, 1825
  Hypatima rhomboidella (Linnaeus, 1758)
  Anarsia Zeller, 1839
  Anarsia lineatella Zeller, 1839 - Ferskenmøl
  Anarsia spartiella (Schrank, 1802) - Gyvelpalpemøl
   
  Dichomeridinae (13)
  Dichomeris Hübner, 1818
20 Dichomeris alacella (Zeller, 1839)
  Dichomeris juniperella (Linnaeus, 1761)
  Dichomeris marginella (Fabricius, 1781) - Enebærmøl
  Dichomeris ustalella (Fabricius, 1794)
  Dichomeris derasella (Denis & Schiffermüller, 1775)
  Acompsia Hübner, 1825
25 Acompsia cinerella (Clerck, 1759)
  Acompsia schmidtiellus (Heyden, 1848)
  Brachmia Hübner, 1825
  Brachmia dimidiella (Denis & Schiffermüller, 1775)
  Brachmia blandella (Fabricius, 1798)
  Brachmia inornatella (Douglas, 1850)
  Helcystogramma Zeller, 1877
30 Helcystogramma lineolella (Zeller, 1839)
  Helcystogramma lutatella (Herrich-Schäffer, 1854)
  Helcystogramma rufescens (Haworth, 1828)
   
  Apatetrinae (5)
  Pexicopia Common, 1958
  Pexicopia malvella (Hübner, 1805) - Katostmøl
  Platyedra Meyrick, 1895
  Platyedra subcinerea (Haworth, 1828)
  Dactylotula Cockerell, 1888
35 Dactylotula kinkerella (Snellen, 1876) - Hjælmeminérmøl
  Chrysoestiha Hübner, 1825
  Chrysoestiha drurella (Fabricius, 1775)
  Chrysoestiha sexguttella (Thunberg, 1794)
   
  Thiotrichinae (1)
  Thiotricha Meyrick, 1886
  Thiotricha subocellea (Stephens, 1834)
   
  Anomologinae (47)
  Bryotropha Heinemann, 1870
  Bryotropha terrella (Denis & Schiffermüller, 1775)
40 Bryotropha desertella (Douglas, 1850)
  Bryotropha plantariella (Tengström, 1848)
  Bryotropha boreella (Douglas, 1851)
  Bryotropha basaltinella (Zeller, 1839)
  Bryotropha galbanella (Zeller, 1839)
45 Bryotropha senectella (Zeller, 1839)
  Bryotropha affinis (Haworth, 1828)
  Bryotropha umbrosella (Zeller, 1839)
  Bryotropha similis (Stainton, 1854)
  Aristotelia Hübner, 1825
  Aristotelia ericinella (Zeller, 1839)
50 Aristotelia subdecurtella (Stainton, 1859)
  Aristotelia brizella (Treitschke, 1833)
  Atremaea Staudinger, 1871
  Atremaea lonchoptera Staudinger, 1871
  Isophrictis Meyrick, 1917
  Isophrictis striatella (Denis & Schiffermüller, 1775)
  Isophrictis anthemidella (Wocke, 1871)
  Metzneria Zeller, 1839
55 Metzneria neuropterella (Zeller, 1839)
  Metzneria aestivella (Zeller, 1839)
  Metzneria lappella (Linnaeus, 1758)
  Metzneria ehikeella Gozmány, 1954
  Metzneria metzneriella (Stainton, 1851)
60 Metzneria aprilella (Herrich-Schäffer, 1854)
  Metzneria santolinella (Amsel, 1936)
  Ptocheuusa Heinemann, 1870
  Ptocheuusa inopella (Zeller, 1839)
  Argolamprotes Benander, 1945
  Argolamprotes micella (Denis & Schiffermüller, 1775)
  Monochroa Heinemann, 1870
  Monochroa cytisella (Curtis, 1837)
65 Monochroa rumicetella (O. Hofmann, 1868)
  Monochroa sepicolella (Herrich-Schäffer, 1854)
  Monochroa tenebrella (Hübner, 1817)
  Monochroa servella (Zeller, 1839)
  Monochroa conspersella (Herrich-Schäffer, 1854)
70 Monochroa tetragonella (Stainton, 1885)
  Monochroa elongella (Heinemann, 1870)
  Monochroa lutulentella (Zeller, 1839)
  Monochroa lucidella (Stephens, 1834)
  Monochroa divisella (Douglas, 1850)
75 Monochroa palustrella (Douglas, 1850)
  Monochroa arundinetella (Stainton, 1858)
  Monochroa suffusella (Douglas, 1850)
  Monochroa ferrea (Frey, 1870)
  Monochroa hornigi (Staudinger, 1883)
80 Monochroa niphognatha (Gozmány, 1953)
  Eulamprotes Bradley, 1971
  Eulamprotes wilkella (Linnaeus, 1758)
  Eulamprotes superbella (Zeller, 1839)
  Eulamprotes unicolorella (Duponchel, 1843)
  Eulamprotes atrella (Denis & Schiffermüller, 1775)
85 Eulamprotes immaculatella (Douglas, 1850)
   
  Gelechiinae (93)
  Gelechiini (37)
  Xystophora Wocke, 1876
  Xystophora pulveratella (Herrich-Schäffer, 1854)
  Athrips Billberg, 1820
  Athrips pruinosella (Lienig & Zeller, 1846)
  Athrips mouffetella (Linnaeus, 1758)
  Athrips tetrapunctella (Thunberg, 1794)
  Neofriseria Sattler, 1960
90 Neofriseria peliella (Treitschke, 1835)
  Neofriseria singula (Staudinger, 1876)
  Prolita Leuraut, 1993
  Prolita sexpunctella (Fabricius, 1794)
  Prolita solutella (Zeller, 1839)
  Sophronia Hübner, 1825
  Sophronia semicostella (Hübner, 1813)
95 Sophronia chilonella (Treitschke, 1833)
  Sophronia humerella (Denis & Schiffermüller, 1775)
  Sophronia sicariellus (Zeller, 1839)
  Mirificarma Gozmány, 1955
  Mirificarma mulinella (Zeller, 1839)
  Mirificarma lentiginosella (Zeller, 1839)
  Aroga Busck, 1914
100 Aroga velocella (Zeller, 1839)
  Filatima Busck, 1939
  Filatima incomptella (Herrich-Schäffer, 1854)
  Chionodes Hübner, 1825
  Chionodes lugubrella (Fabricius, 1794)
  Chionodes tragicella (Heyden, 1865)
  Chionodes luctuella (Hübner, 1793)
105 Chionodes continuella (Zeller, 1839)
  Chionodes distinctella (Zeller, 1839)
  Chionodes electella (Zeller, 1839)
  Chionodes fumatella (Douglas, 1850)
  Chionodes ignorantella (Herrich-Schäffer, 1854)
  Gelechia Hübner, 1825
110 Gelechia rhombella (Denis & Schiffermüller, 1775)
  Gelechia scotinella Herrich-Schäffer, 1854
  Gelechia senticetella (Staudinger, 1859)
  Gelechia sabinellus (Zeller, 1839)
  Gelechia sororculella (Hübner, 1817)
115 Gelechia muscosella Zeller, 1839
  Gelechia cuneatella Douglas, 1852
  Gelechia hippophaella (Schrank, 1802)
  Gelechia nigra (Haworth, 1828)
  Gelechia turpella (Denis & Schiffermüller, 1775)
120 Gelechia rhombelliformis Staudinger, 1871
  Gelechia sestertiella Herrich-Schäffer, 1854
  Psoricoptera Stainton, 1854
  Psoricoptera gibbosella (Zeller, 1839)
  Gnorimoschemini (36)
  Gnorimoschema Busck, 1900
  Gnorimoschema herbichii (Nowicki, 1864)
  Gnorimoschema bodillum Karsholt & Nielsen, 1974 - Sandmilemøl
125 Gnorimoschema streliciella (Herrich-Schäffer, 1854)
  Scrobipalpa Janse, 1951
  Scrobipalpa acuminatella (Sircom, 1850)
  Scrobipalpa proclivella (Fuchs, 1886)
  Scrobipalpa clintoni Povolný, 1968
  Scrobipalpa obsoletella (Fischer v. Röslerstamm, 1841)
130 Scrobipalpa atriplicella (Fischer v. Röslerstamm, 1841)
  Scrobipalpa artemisiella (Treitschke, 1833)
  Scrobipalpa stangei (E. Hering, 1889)
  Scrobipalpa nitentella (Fuchs, 1902)
  Scrobipalpa costella ( Humphreys & Westwood, 1845)
135 Scrobipalpa ocellatella (Boyd, 1858)
  Scrobipalpa samadensis (Pfaffenzeller, 1870)
  Scrobipalpa salicorniae (Hering, 1889)
  Scrobipalpa instabilella (Douglas, 1846)
  Scrobipalpula Povolný, 1964
  Scrobipalpula psilella (Herrich-Schäffer, 1854)
140 Scrobipalpula tussilaginis (Stainton, 1867)
  Phthorimaea
  Phthorimaea operculella (Zeller, 1873) - Kartoffelmøl
  Tuta
  Tuta absoluta (Meyrick, 1917) - Tomatmøl
  Caryocolum Gregor & Povolný, 1954
  Caryocolum fischerella (Treitschke, 1833)
  Caryocolum alsinella (Zeller, 1868)
145 Caryocolum viscariella (Stainton, 1855)
  Caryocolum vicinella (Douglas, 1851)
  Caryocolum amaurella (M. Hering, 1924)
  Caryocolum cauligenella (Schmid, 1863)
  Caryocolum marmorea (Haworth, 1828)
150 Caryocolum pullatella (Tengström, 1848)
  Caryocolum fraternella (Douglas, 1851)
  Caryocolum blandella (Douglas, 1852)
  Caryocolum blandelloides Karsholt, 1981
  Caryocolum proxima (Haworth, 1828)
155 Caryocolum blandulella (Tutt, 1887)
  Caryocolum tricolorella (Haworth, 1812)
  Caryocolum junctella (Douglas, 1851)
  Caryocolum cassella (Walker, 1864)
  Caryocolum huebneri (Haworth, 1828)
160 Caryocolum kroesmanniella (Herrich-Schäffer, 1854)
  Teleiodini (20)
  Teleiodes Sattler, 1960
  Teleiodes vulgella (Denis & Schiffermüller, 1775)
  Teleiodes wagae (Nowicki, 1860)
  Teleiodes saltuum (Zeller, 1878)
  Teleiodes luculella (Hübner, 1813)
165 Teleiodes flavimaculella (Herrich-Schäffer, 1854)
  Teleiopsis Sattler, 1960
  Teleiopsis diffinis (Haworth, 1828)
  Carpatolechia Capuse, 1964
  Carpatolechia fugitivella (Zeller, 1839)
  Carpatolechia fugacella (Zeller, 1839)
  Carpatolechia alburnella (Zeller, 1839)
170 Carpatolechia notatella (Hübner, 1813)
  Carpatolechia proximella (Hübner, 1796)
  Pseudotelphusa Janse, 1958
  Pseudotelphusa scalella (Scopoli, 1763)
  Pseudotelphusa paripunctella (Thunberg, 1794)
  Xenolechia Meyrick, 1895
  Xenolechia aethiops ( Humphreys & Westwood, 1845)
  Altenia Sattler, 1960
175 Altenia scriptella (Hübner, 1796)
  Recurvaria Haworth, 1828
  Recurvaria nanella (Denis & Schiffermüller, 1775)
  Recurvaria leucatella (Clerck, 1759)
  Exoteleia Wallengren, 1881
  Exoteleia dodecella (Linnaeus, 1758) - Fyrreskudmøl
  Stenolechia Meyrick, 1894
  Stenolechia gemmella (Linnaeus, 1758)
  Parachronistis Meyrick, 1925
180 Parachronistis albiceps (Zeller, 1839)
   
  Pexicopiinae (1)
  Sitotroga
181 Sitotroga cerealella (Olivier, 1789) - Fransk Kornmøl

__________________________________________________

Anacampsis populella. Pinseskoven d. 30 juli 2015. Fotograf; Lars Andersen

Anacampsis populella. Pinseskoven d. 30 juli 2015. Fotograf; Lars Andersen

__________________________________________________

Back to Lepidoptera, Butterflies Systematic

Tilbage til Lepidoptera, Sommerfugle Systematik

Home Tilbage til forsiden

__________________________________________________