Natsværmere, Macroheterocera;

Ugler, Noctuidae;

Noctuinae; Part 5.

_______________________

The World Butterfly Taxonomy list 2013:

  Lepidoptera, Sommerfugle
  ______________________________________________
  Sub-order Ditrysia
  ______________________________________________
  Macroheterocera Chapman, 1893
  Superfamily Noctuoidea Latreille, 1809
  Family Notodontidae (Stephens, 1829) Prominent moths / Tandspindere (31)
Family
Erebidae (Leach, 1815) Algeugler / Næbugler / Ordensbånd / Bjørnespindere / Lavspindere / Penselspindere (93)
Family
Nolidae (Bruand, 1847) Bådspindere (14)
  Family Noctuidae (Latreille, 1809) Owlet moths / Ugler (369)
  Plusiinae (22), Eustrotiinae (4), Acontiinae (1), Aediinae (2), Pantheinae (2), Dilobinae (1), Acronictinae (15), Metoponiinae (1); Part 1.
  Cuculliinae (15), Oncocnemidinae (1), Amphipyrinae (5), Psaphidinae (4), Heliothinae (7), Condicinae (3), Eriopinae (1) & Bryophilinae (3); Part 2.
  Xyleninae (146); Part 3.
  Hadeninae (66); Part 4.
   
  Noctuinae (70); Part 5.
  Agrotini (23)
  Peridroma Hübner, 1821
300 saucia (Hübner, 1808) - Såret Ugle
  Actebia Stephens, 1829
301 praecox (Linnaeus, 1758) - Irgrøn Ugle
302 fennica (Tauscher, 1806) - Finsk Ugle
303 fugax (Treitschke, 1825) - Vortemælkugle
  Dichagyris Lederer, 1857
304 flammatra (Denis & Schiffermüller, 1775) - Rodstreg-Flammeugle
  Euxoa Hübner, 1821
305 adumbrata (Eversmann, 1842) - Større Jordugle
306 lidia Stoll, 1782 - Hede-Jordugle
307 ochrogaster (Guenée, 1852) - Østlig Jordugle
308 cursoria (Hufnagel, 1766) - Aspargesugle - Sandugle
309 vitta (Esper, 1789) - Sortviolet Jordugle
310 obelisca (Denis & Schiffermüller, 1775) - Streg-Jordugle
311 tritici (Linnaeus, 1761) - Hvedeugle
312 nigricans (Linnaeus, 1761) - Sortagtig Ugle
313 recussa (Hübner, 1817) - Nordisk Jordugle
  Agrotis Ochsenheimer, 1816
314 bigramma (Esper, 1790) - Stolt Landmand
315 cinerea (Denis & Schiffermüller, 1775) - Sand-Pelsugle
316 exclamationis (Linnaeus, 1758) - Udråbstegnugle
317 segetum (Denis & Schiffermüller, 1775) - Agerugle
318 clavis (Hufnagel, 1766) - Nøgle-Landmand
319 vestigialis (Hufnagel, 1766) - Strand-Landmand
320 ripae (Hübner, 1823) - Kyst-Landmand
321 puta (Hübner, 1803) - Frønnet Landmand
322 ipsilon (Hufnagel, 1766) - Ypsilonugle
   
  Noctuini (47)
  Axylia Hübner, 1821
323 putris (Linnaeus, 1761) - Brændeugle
  Ochropleura Hübner, 1821
324 plecta (Linnaeus, 1761) - Hvidrandet Jordugle
  Diarsia Hübner, 1821
325 dahlii (Hübner, 1813) - Højmose-Tiggerugle
326 brunnea (Denis & Schiffermüller, 1775) - Violet Tiggerugle
327 mendica (Fabricius, 1775) - Skovugle
328 rubi (Vieweg, 1790) - Brombærtiggerugle
329 florida (F. Schmidt, 1859) - Mose-Tiggerugle
  Cerastis Ochsenheimer, 1816
330 rubricosa (Denis & Schiffermüller, 1775) - Okkerrød Aprilugle
331 leucographa (Denis & Schiffermüller, 1775) - Hvidmærket Aprilugle
  Lycophotia Hübner, 1821
332 porphyrea (Denis & Schiffermüller, 1775) - Spættet Lyngugle
  Epipsilia Hübner, 1821
333 grisescens (Fabricius, 1794) - Lysegrå-Ugle
  Rhyacia Hübner, 1821
334 simulans (Hufnagel, 1766) - Simulant Ugle
  Chersotis Boisduval, 1840
335 cuprea (Denis & Schiffermüller, 1775) Kobberugle
  Standfussiana Boursin, 1946
336 lucernea (Linnaeus, 1758) - Lampeugle
  Noctua Linnaeus, 1758
337 pronuba (Linnaeus, 1758) - Stor Smutugle
338 fimbriata (Schreber, 1759) - Gul Båndugle
339 orbona (Hufnagel, 1766) - Skarpskygget Smutugle
340 interposita (Hübner, 1789) - Mellemskygget Smutugle
341 comes Hübner, 1813 - Svagtskygget Smutugle
342 interjecta Hübner, 1803 - Mørksømmet Smutugle
343 janthina Denis & Schiffermüller, 1775 - Violetgrå Båndugle
344 janthe (Borkhausen, 1792) - Brunviolet Smutugle
  Epilecta Hübner, 1821
345 linogrisea (Denis & Schiffermüller, 1775) - Gråspraglet Smutugle
  Spaelotis Boisduval, 1840
346 ravida (Denis & Schiffermüller, 1775) - Rodstreg-Øreugle
347 suecia (Aurivillius, 1890) - Småmærket Øreugle
  Opigena Boisduval, 1840
348 polygona (Denis & Schiffermüller, 1775) - Polygon-Ugle
  Eurois Hübner, 1821
349 occulta (Linnaeus, 1758) - Blågrå Jordugle
  Graphiphora Ochsenheimer, 1816
350 augur (Fabricius, 1775) - Mørk Stængelugle
  Anaplectoides McDunnough, 1929
351 prasina (Denis & Schiffermüller, 1775) - Olivengrøn Jordugle
  Xestia Hübner, 1818
352 baja (Denis & Schiffermüller, 1775) - Kastaniefarvet Glansugle
353 stigmatica (Hübner, 1813) - Rhombe-Glansugle
354 castanea (Esper, 1798)
355 agathina (Duponchel, 1827) - Hede-Glansugle
356 xanthographa (Denis & Schiffermüller, 1775) - Gulmærket Glansugle
357 sexstrigata (Haworth, 1809) - Seksliniet Glansugle
358 c-nigrum (Linnaeus, 1758) - Det Sorte C
359 ditrapezium (Denis & Schiffermüller, 1775) - Trapez-Glansugle
360 triangulum (Hufnagel, 1766) - Sortplettet Skovugle
361 ashworthii (Doubleday, 1855) - Bjergglans-Ugle
362 speciosa (Hübner, 1813) - Nordlig Glansugle
363 alpicola (Zetterstedt, 1839) - Alpe-Glansugle
  Eugraphe Hübner, 1821
364 sigma (Denis & Schiffermüller, 1775) - Sigma-Ugle
  Coenophila Stephens, 1850
365 subrosea (Stephens, 1829) - Rømende Ugle
  Eugnorisma Boursin, 1946
366 glareosa (Esper, 1788) - Strand-Gråugle
367 depuncta (Linnaeus, 1761) - Skarptegnet Ugle
  Protolampra McDunnough, 1929
368 sobrina (Duponchel, 1843) - Fætter-Ugle
  Naenia Stephens, 1827
369 typica (Linnaeus, 1758) - Netugle
   
  Plusiinae (22), Eustrotiinae (4), Acontiinae (1), Aediinae (2), Pantheinae (2), Dilobinae (1), Acronictinae (15), Metoponiinae (1); Part 1.
  Cuculliinae (15), Oncocnemidinae (1), Amphipyrinae (5), Psaphidinae (4), Heliothinae (7), Condicinae (3), Eriopinae (1) & Bryophilinae (3); Part 2.
  Xyleninae (146); Part 3.
  Hadeninae (66); Part 4.
  Noctuinae (70); Part 5.

Frønnet Landmand, Agrotis puta. Lyttesholm Naturcenter, Lolland d. 28 maj 2017. Fotograf; Lars Andersen

Frønnet Landmand, Agrotis puta. Lyttesholm Naturcenter, Lolland d. 28 maj 2017. Fotograf; Lars Andersen

Stor Smutugle , Noctua pronuba larve. Lærkesletten, Amager Fælled d. 4 november 2018. Fotograf; Nikolaj Kirk

Stor Smutugle , Noctua pronuba larve. Lærkesletten, Amager Fælled d. 4 november 2018. Fotograf; Nikolaj Kirk

__________________________________________________

Insecta (Insekter)

__________________________________________________

Molecular Phylogeny of Noctuidae

by Reza Zahiri

__________________________________________________

Tree of Life web project

The Tree of Life Web Project (ToL) is a collaborative effort of biologists from around the world. On more than 9000 World Wide Web pages, the project provides information about the diversity of organisms on Earth, their evolutionary history (phylogeny), and characteristics.

Each page contains information about a particular group of organisms (e.g., echinoderms, tyrannosaurs, phlox flowers, cephalopods, club fungi, or the salamanderfish of Western Australia). ToL pages are linked one to another hierarchically, in the form of the evolutionary tree of life. Starting with the root of all Life on Earth and moving out along diverging branches to individual species, the structure of the ToL project thus illustrates the genetic connections between all living things. d. 16 september 2007

__________________________________________________

International Code of Zoological Nomenclatured. 6 april 2014

Den Internationale Codeks for Zoologisk Nomenklatur (ICZN eller ICZN Code) er en bredt accepteret konvention i zoologi, der regerer formel videnskabelig navngivning af organismer som f.eks insekter. Reglerne hovedsagelig regulerer:

Hvordan navne er korrekt etableret inden for rammerne af binominal nomenklatur

Hvilket navn skal anvendes i tilfælde af navnekonflikter

Hvor videnskabelig litteratur skal nævne navne

Zoologisk nomenklatur er uafhængig af andre systemer af nomenklatur, for eksempel botanisk nomenklatur. Dette indebærer, at dyr kan have de samme generiske navne som planter.

__________________________________________________

Sommerfuglenes Morfologi

__________________________________________________